Rozładowany akumulator – jakie są przyczyny?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Rozładowany akumulator – jakie są przyczyny?

Gdy zaobserwujemy częste rozładowywanie się akumulatora, powinniśmy szybko interweniować, aby móc bezpiecznie korzystać z naszego pojazdu. Jakie mogą być przyczyny rozładowania akumulatora?

Szybka reakcja to podstawa

Rozładowany akumulator może być następstwem awarii, którą powinniśmy zająć się jak najszybciej, aby nie doprowadzić do jego całkowitego zniszczenia. Na szczęście nie każde rozładowanie musi wiązać się z wymianą sprzętu. Zdarza się, że możemy naprawić występującą usterkę i zapobiec potrzebie zakupu nowego akumulatora. Istnieje kilka czynników, które mogą doprowadzić do rozładowania baterii. Co może być przyczyną problemów z akumulatorem?

Czy zabrudzenia mogą być przyczyną rozładowanego akumulatora?

Gromadzący się brud należy do najczęstszych przyczyn rozładowywania się akumulatora. Jest to problem widoczny szczególnie w okresie jesienno-zimowym, zwłaszcza wśród kierowców, którzy częściej korzystają z dróg na terenach niezabudowanych. Na akumulatorze może zgromadzić się warstwa kurzu oraz wilgoć. To z kolei prowadzi do przepływu tzw. prądu pełzającego, spadku napięcia i w ostateczności rozładowania akumulatora.

Sytuacja ta ma miejsce przede wszystkim w przypadku starszych modeli pojazdów. Nowsze samochody są wyposażone w specjalne zabezpieczenia, które pomagają uniknąć tego typu problemów. Pamiętajmy więc o regularnym sprawdzaniu stanu akumulatora. Dbanie na bieżąco o jego czystość pozwoli nam uniknąć wielu niepotrzebnych zmartwień.

Pobór prądu z akumulatora

Długotrwały pobór prądu przy wyłączonym silniku to najbardziej typowy scenariusz przy problemach z rozładowaną baterią. Nowe modele aut wyposażone są w masę gadżetów, które działają dzięki pobieraniu prądu. Należą do nich między innymi ekrany systemów multimedialnych, radio, odtwarzacz DVD, system alarmowy czy lusterka.

W momencie postoju, kiedy auto powinno zostać w spoczynku, może zdarzyć się, że wymienione powyżej sprzęty nadal będą działać i pobierać prąd. Jeśli pozostawimy je włączone, możemy być niemal pewni, że dojdzie do rozładowania akumulatora, co uniemożliwi nam wyruszenie w kolejną trasę.

Nowsze modele samochodów są zazwyczaj zabezpieczone przed pojawianiem się takich sytuacji. Po wyjęciu kluczyka i zgaszeniu samochodu wiele sprzętów, na przykład światła lub radio, wyłącza się automatycznie. Z drugiej strony, nowe modele wyposażone są w większą ilość gadżetów, które czerpią prąd z akumulatora, obciążając go.

Źle dobrany akumulator

Niekiedy źródłem problemów z akumulatorem może być nieodpowiedni dobór baterii do naszego pojazdu. Możemy to sprawdzić samodzielnie poprzez porównanie dwóch podstawowych parametrów. Zwróćmy uwagę na to, czy zmierzone wartości pojemności oraz prądu rozruchu akumulatora zgadzają się z tymi, które widnieją w instrukcji obsługi naszego samochodu. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami tego określić, możemy skorzystać z pomocy mechanika samochodowego. Niezgodność parametrów może być przyczyną szybszego rozładowywania się akumulatora.

Problemy z alternatorem

Zadaniem alternatora jest ładowanie akumulatora – to właśnie ten podzespół odpowiada za produkcję prądu w naszym pojeździe. Gdy alternator wytwarza zbyt małą lub zerową ilość prądu, nie jest w stanie przekazać go do akumulatora, w wyniku czego ten pozostaje rozładowany.

Oznaką częściowego rozładowania baterii w naszym samochodzie mogą być przygasające światła. W takim przypadku powinniśmy jak najszybciej skontrolować poziom baterii, aby uniknąć całkowitego rozładowania oraz unieruchomienia samochodu.

O czym należy pamiętać?

Nieocenioną pomocą w diagnozie stanu akumulatora może okazać się woltomierz, który pozwoli na pomiar napięcia prądu. Optymalna wartość napięcia w samochodzie osobowym to około 14 V, a poniżej 12,5 V możemy mówić o rozładowaniu baterii.

Jeżeli po sprawdzeniu wszystkich typowych przyczyn rozładowania akumulatora problem nadal się pojawia, powinniśmy zasięgnąć fachowej rady w warsztacie samochodowym. Pamiętajmy o tym, że akumulatory mają swoją żywotność, którą możemy dodatkowo ukrócić poprzez zaniedbania. Po przeprowadzeniu testów może okazać się, że sprawność akumulatora jest bardzo niska, co najprawdopodobniej skończy się przymusową wymianą części.

Bateria naszego samochodu prędzej czy później odczuje upływ czasu, jednak dbając o nią na bieżąco, zapewnimy jej dłuższą żywotność. Istotne jest regularne sprawdzanie mocy akumulatora i utrzymywanie go w czystości. W razie wystąpienia awarii nasza reakcja musi być natychmiastowa.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*