Niezbędne wyposażenie warsztatu – sprawdź, czy to masz!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Niezbędne wyposażenie warsztatu – sprawdź, czy to masz!

Dobre, kompletne wyposażenie to podstawa działania każdego warsztatu samochodowego. O jakich elementach należy pamiętać, aby rozpocząć pracę?

Podstawę efektywnego działania stanowi dobra organizacja miejsca pracy. Może nie widać tego po wielu polskich warsztatach samochodowych, które zatrzymały się na etapie chaosu, ale bałagan zupełnie niepotrzebnie opóźnia wykonywanie zadań. Ile czasu potrzeba na dokręcenie śruby? Niekiedy nawet piętnaście minut, bo czternaście zajmuje odnalezienie właściwego klucza. Tej przerysowanej, ale wcale nie nietypowej sytuacji można uniknąć, odpowiednio rozplanowując wyposażenie warsztatowe.

Na początek – planowanie

Podstawową kwestią przy zakładaniu warsztatu jest ocena dostępnej przestrzeni. To, czy zmieści się w niej jedno stanowisko do pracy, dwa, trzy czy więcej, ma bardzo istotne znaczenie dla późniejszego zakupu wyposażenia. Należy pamiętać, że na każdym stanowisku musi znajdować się zapas miejsca do pracy. Nie wystarczy tylko zaparkować kilku samochodów obok siebie i liczyć, że jakoś to będzie. Niekiedy lepiej poświęcić jedno stanowisko na rzecz większej przestrzeni przy pozostałych. Ergonomia pracy zrekompensuje to z nawiązką.

Meble warsztatowe

Nie brakuje warsztatów, w których za meble służy zdemontowana, stara zabudowa z kuchni właściciela. Jakkolwiek powtórne wykorzystanie przedmiotów zawsze jest wskazane, o tyle warto uwzględnić fakt, że specyfika pracy w kuchni i w serwisie samochodowym mocno się od siebie różni. Meble do warsztatu muszą być solidniejsze, bo będą podlegać większym obciążeniom. Oprócz typowych szafek i szuflad, warto wyposażyć się w specjalne ścianki, na których można będzie np. powiesić płaskie klucze. Nie wolno zapomnieć o solidnym blacie. W większych warsztatach przydadzą się również wózki, stabilne szafki na kołach – to już jednak zależy m.in. dostępnego miejsca.

Przy okazji mebli warto przygotować również pojemniki, do których odkładane będą np. śruby mocujące dany podzespół w naprawianym samochodzie. Ograniczą one ryzyko zagubienia czegokolwiek.

Podnośniki

Jest wiele rzeczy, które można naprawić lub wymienić w samochodzie stojącym na kołach. Do wielu jednak konieczne będzie uniesienie przynajmniej jednej strony. Dysponując kanałem, można poprzestać na podnośnikach ręcznych i tzw. kobyłkach. W razie braku kanału niezbędny będzie np. podnośnik kolumnowy. Trudno również wyobrazić sobie pracę bez żurawia lub innej wyciągarki, która umożliwi podniesienie cięższych elementów – np. silnika czy skrzyni biegów.

Narzędzia ręczne i urządzenia

Wśród przydatnych narzędzi ręcznych znajdą się klucze płaskie, klucze nasadowe, klucze imbusowe, klucze do filtrów oleju, różnego rodzaju przedłużki i uchwyty, szczypce, młotki… Przyda się również kompresor, który nie tylko ułatwi pompowanie opon, ale zasili wszelkie narzędzia pneumatyczne, które bardzo usprawniają pracę. Z całą pewnością nie raz konieczne okaże się wykorzystanie wiertarki i szlifierki. Podobnie jeśli chodzi o spawarkę – sprawdzi się ona nie tylko w zakładach zajmujących się głównie naprawą układów wydechowych.

Urządzenia diagnostyczne

Aby naprawić samochód, trzeba najpierw dowiedzieć się, co się w nim zepsuło. Stąd konieczność wyposażenia warsztatu w odpowiednie urządzenia diagnostyczne, począwszy od podstawowych mierników za kilkanaście czy kilkadziesiąt złotych, aż po zaawansowane interfejsy do diagnostyki warte kilka czy kilkanaście tysięcy. Wybór konkretnych modeli zależeć będzie od możliwości finansowych i zakresu oferowanych usług.

Zakup narzędzi warsztatowych uzależniony jest od specjalizacji warsztatu. Postaraliśmy się wymienić te najbardziej podstawowe, przydatne w każdym serwisie, ale na nich z całą pewnością lista się nie skończy. Dokupowanie kolejnych narzędzi i akcesoriów – np. ściągacza do sprężyn czy łożysk – to kwestia wyłącznie czasu. Gdy zaistnieje konieczność, trzeba będzie udać się na zakupy. Za każdym razem jednak warto inwestować w wysokiej jakości wyposażenie warsztatowe. Zapewnia ono większą wytrzymałość oraz trwałość, ale przede wszystkim w niejednym przypadku bezpośrednio przekłada się na bezpieczeństwo obsługującego. To priorytet nr 1.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*