Czy poduszki powietrzne trzeba wymieniać?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Czy poduszki powietrzne trzeba wymieniać?

Poduszki powietrzne stanowią jeden z najważniejszych elementów odpowiadających za bezpieczeństwo w samochodzie. Czasem jednak poświęcamy im zbyt mało uwagi i nie dbamy o ich jakość. Czy należy je wymieniać?

Jak działają poduszki powietrzne?

Poduszki powietrzne działają jako połączenie trzech elementów:

  • układu aktywującego (czujnik zderzenia, przyspieszenia, układ mikroprocesorów),
  • generatora gazu składającego się z zapalnika i paliwa stałego,
  • pojemnika, czyli poduszki wykonanej z elastycznego materiału (często nylonowo-bawełnianej lub poliamidowej impregnowanej kauczukiem).

Schemat działania poduszki powietrznej jest stosunkowo prosty: ułamki sekundy po zderzeniu zostaje przesłany sygnał do generatora gazu i rozpoczyna się napełnianie poduszki. W 40 milisekund od zdarzenia poduszka musi być napełniona, aby zamortyzować uderzenie ciała kierowcy. Nie jest trudno wyobrazić sobie, że bez wprowadzenia poduszek powietrznych i pasów bezpieczeństwa śmiertelność na drogach byłaby znacznie wyższa.

W ciągu ponad 40 lat swojego funkcjonowania w samochodach produkowanych seryjnie poduszki powietrzne przeszły dużą metamorfozę. Początkowo chroniły wyłącznie głowę kierowcy, od mniej więcej 25 lat stały się bardzo powszechne, obecnie są zaś standardem wyposażenia samochodów – nie tylko tych z najwyższej półki, ale również tańszych modeli. Obecnie w autach montuje się także poduszki kolanowe lub chroniące pasażera siedzącego na środkowym siedzeniu z tyłu. Dbałość o bezpieczeństwo stała się jednym z priorytetów we współczesnej motoryzacji.

Wymiana poduszek powietrznych

Pytanie o konieczność wymiany poduszek powietrznych rodzi inne: jak długa jest żywotność tych systemów? Czy w starszych samochodach mogą one w kryzysowej sytuacji odmówić posłuszeństwa? Jeśli tak, to który z elementów układu jest najbardziej podatny na awarię? Z reguły wymienia się następujące potencjalne usterki:

  • worek, z którego wykonana jest poduszka, może z biegiem czasu sparcieć,
  • układ aktywujący może być awaryjny,
  • generator gazu może mieć określoną trwałość.

W praktyce ocenia się żywotność nawet bardzo wiekowych poduszek powietrznych jako dosyć dużą. W trakcie prób stosunkowo niewiele (pojedyncze przypadki na 100 prób) testów kończy się sytuacją, w której air bag nie zadziała. Dawniej umieszczano informacje sugerujące wymianę poduszki powietrznej po określonym czasie użytkowania auta liczonym zwykle na 10 lub 15 lat. Obecnie nie praktykuje się tego zgodnie z poglądem, że są one trwalsze od samego samochodu. Całkowitą pewność, że air bag zadziała, można mieć jednak właściwie wyłącznie w autach bezwypadkowych, których wiek wynosi mniej niż 10 lat. Mimo tego w starszych pojazdach prawdopodobieństwo ich właściwego działania jest wciąż wysokie.

Kiedy warto wymienić air bag?

Istnieją sytuacje, gdy w starszym aucie warto wymienić poduszki powietrzne. Jednym z powodów jest długotrwałe oddziaływanie wilgoci na auto. Podobnie wówczas, gdy samochód był zalany lub poddawany wcześniej amatorskim naprawom, lub przeróbkom, o których nie mamy informacji lub jest ona wątpliwa. W takich przypadkach z myślą o bezpieczeństwie własnym i pasażerów powinniśmy wymienić ten ważny element odpowiadający za bezpieczeństwo.

Wymiana poduszki powietrznej po wystrzale: koszt

Oczywiście wymiana poduszki powietrznej może się okazać konieczna. Dotyczy to przede wszystkim sytuacji po wypadku. Co więcej, za każdym razem, gdy zapala się czerwona kontrolka poduszki, powinniśmy udać się do mechanika. Najwięcej zapłacimy za wymianę sprzętu chroniącego głowę kierowcy – nawet w przypadku tanich w eksploatacji modeli może być to koszt 700 zł. Za poduszki chroniące pasażerów zapłacimy o około 200 zł mniej. W niektórych modelach ceny za tego rodzaju naprawę mogą być jednak znacznie wyższe. Ważny jest sposób umieszczenia systemu air bag w samochodzie: w przypadku samochodu z jednolitą deską rozdzielczą otworzenie się poduszki powietrznej jest możliwe dzięki jej rozerwaniu. Konieczna jest wtedy pracochłonna całkowita wymiana tego elementu. Wszystko to generuje koszty.

Zajawka: Martwisz się o to, czy poduszka powietrzna w Twoim samochodzie zadziała w krytycznej chwili? Sprawdź, czy i kiedy powinieneś ją wymienić

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*