Co robić w przypadku wycieku paliwa w aucie?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis
Co robić w przypadku wycieku paliwa w aucie?

Cieknący olej napędowy lub benzyna to bardzo poważny problem. Jak zachować się w takiej sytuacji?

Jak zidentyfikować problem?

Wyciek paliwa jest z reguły bardzo łatwy do zidentyfikowania ze względu na charakterystyczny, intensywny zapach. Należy jednak pamiętać, że zmysł węchu bardzo szybko przyzwyczaja się do zapachów, przez co kierowca zwyczajnie może nie zauważyć problemu. Dodatkową wskazówką powinno być nadzwyczaj szybkie ubywanie paliwa z baku. 

Sprawdzonym sposobem, który pozwoli na rozpoznanie cieczy, jest ustawienie samochodu na arkuszach papieru. Dzięki rozmieszczeniu plam bardzo łatwo będzie można zlokalizować część, w której nastąpiła awaria. Płyn niekoniecznie musi spływać wprost na kartki. Może się zdarzyć, że będzie on ściekał na przykład po zbiornikach paliwa. Zazwyczaj będzie to widoczne gołym okiem, ponieważ powstaną charakterystyczne ślady w postaci strugi. 

Wycieki paliwa są bardzo niebezpieczne, dlatego należy podejmować próby zlokalizowania usterki aż do skutku. Szybkie rozpoznanie i poinformowanie mechanika może znacząco usprawnić pracę specjalistów, a co za tym idzie – skrócić czas naprawy.

Paliwo może wyciekać z różnych części samochodu, między innymi przez uszczelki wtryskiwaczy oraz przewody paliwowe. Przydatna może okazać się znajomość budowy naszego samochodu – na pewno ułatwi to poszukiwania problemu oraz jego przyczyny.

Czym grozi wyciek paliwa?

Paliwo jest substancją skrajnie łatwopalną, dlatego też w przypadku nawet minimalnego wycieku należy zastosować odpowiednie środki ostrożności. Przede wszystkim należy unikać ognia, ponieważ każda najmniejsza iskra lub niedopałek może spowodować pożar. Opary paliwa są ponadto rakotwórcze, dlatego ich wdychanie powinno być ograniczone do minimum.

Uszkodzony zbiornik paliwa

Jedną z najczęstszych przyczyn wycieków paliwa jest uszkodzony zbiornik. Jeżeli nie mamy co do tego pewności, należy zastosować wcześniej omówioną metodę wykorzystującą białe arkusze papieru. Ważne jest, aby papier był odpowiednio obciążony, ponieważ nawet najmniejszy podmuch wiatru może utrudnić poszukiwania. Przydatne mogą okazać się cegły bądź kamienie, a także inne ciężkie przedmioty. Jeżeli po kilku godzinach na kartkach odnajdziemy charakterystyczne tłuste plamy o nieprzyjemnym zapachu, możemy mieć pewność co do rodzaju tejże substancji.

Uszkodzony zbiornik paliwa należy wymontować z samochodu w celu naprawy. Wcześniej jednak trzeba spuścić z niego całą zawartość. Niezbędny będzie klucz oczkowy, którym odkręcimy korek spustowy zbiornika. Zanim paliwo zostanie wylane, należy podłożyć odpowiednio pojemne, najlepiej metalowe wiadro. Niezwykle ważne jest, by całą czynność przeprowadzać z zachowaniem szczególnej ostrożności. 

Co zrobić, gdy zbiornik nie jest wyposażony w korek spustowy?

W takim wypadku należy odnaleźć odpowiedni przewód łączący zbiornik z pompą paliwa. Zazwyczaj przewody te są podłączone do tak zwanego króćca wylotowego, znajdującego się w dolnej części baku.

W obydwu przypadkach paliwo, które już będzie znajdować się w metalowym naczyniu, należy jak najszybciej przelać do specjalnego, szczelnie zamykanego kanistra. Kiedy cały proces zakończy się sukcesem, można przystąpić do wymontowania zbiornika z samochodu.

Wyciek paliwa z pompy wtryskowej

Przyczyną wycieku z pompy wtryskowej są zazwyczaj uszkodzone uszczelnienia. Wymiana kompletu oringów to koszt od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych, natomiast za naprawę możemy zapłacić nawet kilkaset złotych. Rozbieżność jest spowodowana faktem, że takie operacje mogą wykonać tylko najlepsi specjaliści. Pompa wtryskowa jest bardzo ważną częścią samochodu, a zatem oddanie jej w ręce niedoświadczonych osób przyniesie więcej szkód niż pożytku. Może się to wiązać z kłopotami z zapłonem oraz nieprawidłową pracą silnika.

Uszkodzony filtr paliwa

Wyciek paliwa może być również spowodowany uszkodzeniem filtru paliwa, a dokładniej jego obudowy. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem jest zakup nowego elementu. Różnego rodzaju naprawy nie zagwarantują poprawnej pracy ze względu na bardzo duże ciśnienie paliwa.

W większości przypadków wyciek paliwa w samochodzie wiąże się z koniecznością serwisowania. Co prawda koszty napraw mogą skutecznie odstraszać, jednak najważniejsze powinno być bezpieczeństwo użytkowników. Improwizacja i prowizoryczne rozwiązania nie załatwią problemu, a mogą jedynie zaszkodzić. Odpowiedzialne użytkowanie samochodu to gwarancja spokojnej i bezproblemowej jazdy.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*