Akumulator bezobsługowy – działanie i zastosowanie

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Akumulator bezobsługowy – działanie i zastosowanie

Artykuł sponsorowany

Akumulatory bezobsługowe to bardzo wygodne i niewymagające od użytkownika zamienniki tradycyjnych akumulatorów kwasowo-zasadowych. Zyskują coraz większą popularność wśród miłośników zarówno czterech, jak i dwóch kółek. Są proste w obsłudze, skuteczne i nie mają wyjątkowych wymagań. Zobacz, na czym polega działanie i eksploatacja akumulatora bezobsługowego.

Akumulator bezobsługowy – co to takiego?

Akumulator bezobsługowy, czyli inaczej SLA (z ang. Sealed Lead-Acid) to akumulator, który w przeciwieństwie do standardowego, kwasowo-zasadowego akumulatora, nie zawiera płynnego elektrolitu. Dlaczego nazywa się go bezobsługowym? Dlatego, że nie wymaga on ładowania, uzupełniania płynu i ciągłego kontrolowania. Akumulator ołowiowo-kwasowy po prostu montuje się i eksploatuje. Oczywiście są wypadki, w których wymaga on kontroli, sprawdzenia i ewentualnie małej pomocy z naszej strony, by mógł funkcjonować bez zarzutu, jednak taka potrzeba zachodzi rzadko, a już na pewno rzadziej, niż w przypadku tradycyjnego akumulatora kwasowo-zasadowego. Bezobsługowy lub tradycyjny akumulator oferuje każdy sklep elektroniczny.

Jak działa akumulator ołowiowo-kwasowy?

Akumulator bezobsługowy jest nazywany także akumulatorem żelowym. W przeciwieństwie do swojego kwasowo-zasadowego poprzednika nie wymaga on uzupełniania elektrolitu, nie trzeba więc wciąż kontrolować jego stanu. Dodatkowo dzięki temu, że nie zawierają w środku płynu, a utwardzony żel, mogą pracować praktycznie w każdej pozycji, nie muszą być ustawione idealnie prosto. Są zupełnie szczelne, przez co bezpieczne w użytkowaniu i kontakcie ze skórą – w wypadku szczelnego, w pełni sprawnego akumulatora bezobsługowego nie ma niebezpieczeństwa poparzenia się kwasem siarkowym. Ich szczelność jest dodatkowym atutem, jeśli chodzi o ekologię, ponieważ nie wydzielają one do atmosfery szkodliwych, kwaśnych oparów. 

Dlaczego akumulator bezobsługowy jest chętniej wybierany niż akumulatory tradycyjne?

Ołowiowo-kwasowy akumulator jest bezpieczniejszy od tradycyjnego, ponieważ, choć jego elektrolit również zawiera kwas siarkowy, jest on utwardzony, przez co nie ma ryzyka, że wyleje się z pojemnika. Ponadto pojemnik, w którym znajduje się żel akumulatora jest całkowicie szczelny, więc nic ze środka nie wydostanie się na zewnątrz. Taki akumulator nie wymaga także uzupełniania elektrolitu, żelu wystarcza na cały okres żywotności akumulatora, więc nie musisz martwić się, że stanie się z nim coś niedobrego przez Twoje zaniedbanie. 

Jak dbać o akumulator bezobsługowy?

Akumulator żelowy nie potrzebuje tak naprawdę wiele pielęgnacji – dlatego nazywa się go bezobsługowym! Taki akumulator fantastycznie działa bez żadnej ingerencji ze strony użytkownika. Wystarczy skontrolować raz na jakiś czas, czy na pewno wszystkie przewody są prawidłowo podłączone. Jeśli chcesz w pełni zoptymalizować pracę akumulatora i zapewnić mu absolutną ochronę, możesz zabezpieczyć klemy i bieguny akumulatora specjalnym smarem. Taki smar chroni przed korozją i utlenianiem oraz zapewnia lepszy kontakt elektryczny zacisków akumulatora. 

Wybór i zakup nowego akumulatora wydaje się zadaniem, które nawet nie wymaga dłuższego zastanowienia. Po nieco bardziej dogłębnym researchu okazuje się jednak, że to wcale nie taka prosta sprawa. Przed podjęciem decyzji o tym, jaki akumulator wybierzesz, przemyśl tę decyzję i rozważ wszystkie za i przeciw.

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*