Jak przechowywać olej i paliwo?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Jak przechowywać olej i paliwo?

Artykuł sponsorowany

Każdy, kto ma w swoim wyposażeniu olej i paliwo, powinien wiedzieć, jak odpowiednio przechowywać te substancje, żeby nie stwarzać dodatkowego zagrożenia dla środowiska. To ważne, ponieważ zarówno olej, jak i paliwo są łatwopalne i mogą powodować poważne szkody w przypadku wycieku lub zapłonu. W takim razie, na co zwrócić uwagę?

Dowiedz się, jak przechowywać olej i paliwo. Praktyczne wskazówki

Przy przechowywaniu oleju i paliwa należy stosować się do prostych zasad. Po pierwsze konieczne jest składowanie substancji w miejscu dobrze wentylowanym. Zarówno olej, jak i paliwo powinny być przechowywane w dobrze wentylowanym miejscu. Z dala od źródeł ognia i nie być wystawione na bezpośrednie oddziaływanie ciepła.

Podstawą jest też to, żeby substancje były przechowywane w zamkniętych pojemnikach. Olej i paliwo mają być składowane w zamkniętych pojemnikach, które są odporne na korozję i zapobiegają wyciekom. Należy też trzymać te substancje z daleka od dzieci i zwierząt, aby uniknąć przypadkowego spożycia lub narażenia na niebezpieczeństwo. 

Co więcej, olej i paliwo mają być przechowywane zgodnie z przepisami. Tym samym zbiornik z paliwem nie może się znajdować w mniejszej odległości niż 10 metrów od budynków mieszkalnych i użyteczności publicznej. Ma też być postawiony w odległości większej niż 5 m od granicy sąsiedniej działki i pozostałych obiektów budowlanych. Całość uzupełnia to, że zbiornik z paliwem ma znajdować się od 3 do 15 m od linii energetycznej. Warto wiedzieć, że dokładny dystans zależy od napięcia znamionowego.

Przechowywanie paliwa. Co na ten temat mówi prawo?

W przypadku przechowywania paliwa w garażu można składować substancję w pełni zamkniętym pomieszczeniu. Paliwa, których temperatura zapłonu przekracza 100°C (benzyna oraz olej napędowy), mogą być przechowywane w garażach większych niż 100 m2. 

Trzeba jedynie pamiętać o tym, że paliwo ma być składowane w jednostkowych opakowaniach, wykorzystywanych w handlu detalicznym. Dlatego chcąc bezpiecznie składować wspomnianą substancję, warto zaopatrzyć się w wytrzymałe zbiorniki na paliwo.

W kontekście magazynowania większych ilości paliwa warto też wiedzieć, że magazynując większe ilości, przekraczające objętość 2500 litrów, trzeba zarejestrować to w Urzędzie Dozoru Technicznego. Z kolei mniejsze zbiorniki na paliwo będą objęte tylko uproszczoną formą kontroli. Korzystając z większych ilości paliwa, warto też zaopatrzyć się w dystrybutory do ON/Oleju.

Dystrybucja paliwa i oleju. Czy to się opłaca?

Inwestycja we własną stację paliw to duża inwestycja, kosztująca od 3 do 5 milionów złotych. Ostateczna cena zależy od powierzchni, ilości dystrybutorów, a także wyposażenia związanego ze świadczeniem dodatkowych usług. 

Należy też wiedzieć, że ta branża jest bardzo konkurencyjna, a ceny paliw są zależne od wielu czynników, takich jak: cena ropy naftowej, koszty dystrybucji i podatki. Dlatego, aby stacja paliw była opłacalna, wymaga to zarządzania efektywnością kosztów i oferowania konkurencyjnych cen paliw.

Fot.: Skitterphoto/pexels.com

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*