Artykuł sponsorowany
Czym jest kompresor?
Kompresor jest sprzętem umożliwiającym uzyskanie w łatwy sposób sprężonego powietrza. Znajduje zastosowanie nie tylko w specjalistycznych warsztatach mechanicznych i wulkanizacyjnych, lecz także w naszych domach. Wybierając ten rodzaj sprężarki, trzeba zdecydować, czy na nasze potrzeby lepsze będzie urządzenie olejowe, czy bezolejowe. Na co zwrócić szczególną uwagę przy zakupie? Podpowiadamy!
Zastosowanie kompresorów – sprężone powietrze w domach i specjalistycznych zakładach
Kompresory wykorzystywane są głównie do uzupełniania powietrza w oponach różnych pojazdów, jednak nie tylko w tym celu można z nich korzystać. Znaleźć można jest także w zakładach farmaceutycznych lub chemicznych, gdzie szczególnie ważna jest czystość uzyskiwanego powietrza. Dlatego w tego typu przedsiębiorstwach najczęściej można spotkać kompresory bezolejowe. W warunkach domowych ten specyficzny rodzaj sprężarek może służyć do uzupełniania powietrza w oponach samochodów i rowerów lub do nadmuchiwania ogrodowego basenu, czy materaca.
W wielu zakładach kompresory używane są także do czyszczenia innych maszyn, na przykład kosiarek. Powietrze pod dużym ciśnieniem z łatwością wydmuchuje resztki trawy lub pył z trudno dostępnych elementów. Lakiernicy również cenią sobie te urządzenia, ponieważ za ich pomocą można w łatwy i szybki sposób pomalować różne powierzchnie. Ta funkcja jest także atutem w domach, ponieważ w kilka chwil można pokryć farbą:
- płot
- meble
- lub inne przedmioty stosowane np. w warsztatach.
Wystarczy zakupić dedykowany pistolet malarski.
Podział kompresorów na urządzenia olejowe i bezolejowe
Kompresory olejowe zazwyczaj mają większe rozmiary i są cięższe niż warianty bezolejowe. Ponadto wykorzystuje się w nich olej, który ogranicza tarcie tłoka. Tego typu urządzenia są zwykle bardzo wydajne, jednak mają pewne wady. Uzyskiwane za ich pomocą powietrze może być zanieczyszczone olejem, przez co korzystanie z urządzenia bez odpowiedniej konserwacji i serwisu staje się niemożliwe. W dużych zakładach nie stanowi to zwykle problemu, a zwiększona wydajność jest ogromnym atutem. Jednak w zakładach farmaceutycznych lub dentystycznych, w których powietrze musi być jak najczystsze, sprężarka olejowa nie będzie najlepszym wyborem.
W konstrukcji urządzeń bezolejowych wykorzystuje się tłoki o niższym współczynniku tarcia, dlatego nie trzeba w nich używać oleju. Z tego powodu sprężone powietrze, które powstaje za ich użyciem, jest zdecydowanie czystsze i nie zawiera drobin tłuszczu. Niestety wydajność i wytrzymałość tych urządzeń jest mniejsza i mogą szybciej ulec zużyciu. Serwisowanie kompresorów bezolejowych też jest zazwyczaj nieco trudniejsze, dlatego warto dbać o to, aby ich nie przeciążać. Urządzenia bezolejowe charakteryzują się także mniejszymi rozmiarami w porównaniu z konkurencją i lżejsze, dzięki czemu lepiej sprawdzają się w domowych warunkach.
Wybór pojemności urządzenia – na jaką wielkość warto postawić?
Wybierając urządzenie, trzeba zastanowić się dokładnie, jaki rodzaj urządzenia będzie najlepiej dostosowany do naszych indywidualnych potrzeb. Ważna jest pojemność – kompresor 100l świetnie sprawdza się w warunkach domowych, natomiast w specjalistycznych warsztatach bardziej praktyczne są większe urządzenia. Jedną ze standardowych pojemności, która będzie odpowiednia zarówno do użytku prywatnego, jak i do niewielkich zakładów jest kompresor 150l. Do przedsiębiorstw, w których potrzebne są duże ilości sprężonego powietrza, warto zakupić kompresory o jak największej pojemności, aby ich praca była jak najwydajniejsza.
Fot.: Steve Buissinne/pixabay.com