Jak wybrać kamerę samochodową?

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis
Jak wybrać kamerę samochodową?

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kamera samochodowa to niewielkie, ale obowiązkowe dla każdego kierowcy akcesorium, które przyda się w naszym samochodzie nawet wtedy, gdy codziennością są dla nas nie długie trasy, a krótkie eskapady na zatłoczonych, miejskich drogach. Wspomniany wideorejestrator może być nieocenionym narzędziem w naszych rękach, gdy dojdzie do kolizji z naszym udziałem, bądź też, gdy jesteśmy świadkami niebezpiecznego wypadku. Czym kierować się podczas wyboru dobrej kamery samochodowej? Podpowiadamy!

Dlaczego warto posiadać kamerkę samochodową?

Kamera samochodowa to niezwykle przydatne akcesorium, które dziś powinno być obowiązkowym wyposażeniem każdego samochodu. Drogi z roku na rok są coraz bardziej zatłoczone i niebezpieczne. Powinniśmy pamiętać, że systemy bezpieczeństwa montowane na pokładzie nawet najnowocześniejszych środków transportu są zawodne i mrzonką jest świat bez wypadków i kolizji drogowych. 

Nagrania z kamerek samochodowych to często nie tylko materiał dowodowy, gdy dochodzi do niebezpiecznych zdarzeń na drogach. Te urządzenia bowiem chronią nasze samochody także podczas postojów na parkingach za sprawą pasywnych oraz aktywnych trybów parkingowych.

Jaki typ wideorejestratora wybrać?

Wideorejestratory możemy podzielić na urządzenia z najniższej, średniej oraz najwyższej półki cenowej. Najtańsze modele przygotowane zostały z myślą o najmniej wymagających użytkownikach i oferują naprawdę podstawowe funkcjonalności – niską rozdzielczość nagrywanych materiałów, pasywny tryb parkingowy itp. Modele ze średniej półki są nieco lepiej wyposażone i rejestrują filmy w rozdzielczości Full HD. 

Najdroższe kamery samochodowe natomiast to nierzadko funkcja nagrywania w 4K, zestaw czujników z najwyższej półki oraz aktywny tryb parkingowy wspomagany obecnością G-Sensora. Zawsze warto stawiać na rejestratory najwyższej jakości. Za takie uchodzą na przykład kamery samochodowe od Nextbase.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze kamerki samochodowej?

Istnieje kilka czynników, które powinny być przez nas brane pod uwagę, gdy poszukujemy idealnego dla nas urządzenia. Przede wszystkim dobry wideorejestrator musi rejestrować materiały wideo w wysokiej rozdzielczości. Często bowiem tak naprawdę detale ukazują nam przyczynę jakiegoś zdarzenia na drodze i przez zbyt niską rozdzielczość moglibyśmy je pominąć. Ponadto kamera samochodowa musi być bezpieczna dla samego kierowcy. 

Jej uchwyt musi dobrze przylegać do szyby tak, by w czasie jazdy rejestrator nie spadł i nie odwrócił tym naszej uwagi. W takich sytuacjach bowiem bardzo łatwo o utratę kontroli nad pojazdem i o kolizję, bądź niebezpieczny wypadek. Dobra kamera samochodowa powinna być wyposażona w przyzwoitej jakości, czytelny ekran. 

Szczególną rolę odgrywa on, gdy wideorejestrator oferuje użytkownikowi funkcję kamery cofania. Wtedy właśnie – im ekran będzie większy, tym lepiej. Będziemy bowiem mieć dobry podgląd na przestrzeń za naszym samochodem i bardzo sprawnie wyłapiemy wszelkie przeszkody, mogące powodować niebezpieczeństwo podczas cofania bądź parkowania.

Niezwykle ważną funkcją wideorejestratorów, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest tryb parkingowy. Jego zadaniem jest obserwowanie przestrzeni wokół naszego auta pod naszą nieobecność i inicjowanie procesu nagrywania w sytuacjach potencjalnie dla niego niebezpiecznych — chodzi oczywiście o kolizje, bądź stłuczki parkingowe. W zależności od reprezentowanej półki cenowej tryb parkingowy dzielimy na pasywny bądź aktywny. Czym różnią się one od siebie? Oto najważniejsze informacje na ich temat:

  • Pasywny tryb parkingowy – często spotykany w przypadku kamerek samochodowych z nieco niższej półki cenowej. Nie jest to diabelnie skuteczne rozwiązanie. Po zatrzymaniu samochodu wideorejestrator wyposażony w takie rozwiązanie przechodzi w tryb uśpienia. Pierwsze skrzypce zaczyna wtedy odgrywać czujnik przeciążeń, czyli tzw. G-Sensor. Wykrywa on wstrząsy wywołane na przykład przez uderzenie naszego auta przez inny samochód. Gdy już dojdzie do nieprzyjemnego zdarzenia tego typu, kamerka inicjuje nagrywanie obrazu. Jest to rozwiązanie zawodne, nie zawsze zdające egzamin. Ponadto działanie pasywnego trybu parkingowego uzależnione jest od pojemności baterii wbudowanej w daną kamerę samochodową.
  • Aktywny tryb parkingowy – to bardziej zaawansowane rozwiązanie od trybu pasywnego. Warto jednak pamiętać, że decydując się na zakup urządzenia w nie wyposażone musimy mu zapewnić stały dostęp do źródła zasilania (np. poprzez zastosowanie specjalnego, samochodowego powerbanku) oraz pojemną kartę pamięci – ze względu na ciągłość rejestracji materiału wideo przez kamerkę. Oczywiście możemy także zdecydować się na nagrywanie materiału wideo w pętli – jeśli nie możemy sobie pozwolić na zakup drogiej karty pamięci kosztującej nierzadko drugie tyle, co sam rejestrator. Kamera samochodowa z aktywnym trybem parkingowym aktywuje go w momencie wykrycia postoju. Obraz rejestrowany jest wtedy w trybie ciągłym (na przykład w pętli). Najczęściej także możemy wybrać jeden z kilku wariantów rejestrowania obrazu:
    • Tryb detekcji ruchu – inicjuje nagrywanie zdarzenia w momencie, w którym zostanie wykryty ruch w polu widzenia kamery, bądź gdy kamera wykryje wstrząs (na przykład na skutek stłuczki). Przydatną funkcją w przypadku niektórych kamerek jest tzw. buforowana detekcja ruchu. Inicjuje ona pracę wideorejestratora już kilka sekund przed faktycznym zdarzeniem, które wywołało reakcję urządzenia.
    • Tryb time-lapse – czyli po prostu nagrywanie poklatkowe. W tym trybie kamera robi zdjęcia w odstępie jednej sekundy. Następnie składa je w nagranie. Dzięki takiemu zabiegowi oszczędzić można miejsce na karcie pamięci. Czasem jednak zdarza się, że taki sposób rejestrowania w trybie parkingowym sprawia, że przegapia się jakieś ważne dla kolizji zdarzenie.
    • Tryb low-bitrate – polega na nagrywaniu materiału wideo w obniżonej jakości. Warto go stosować w sytuacjach, w których nie dysponujemy pojemną kartą pamięci. Wideo w wysokiej rozdzielczości może bowiem dość szybko zapełniać pamięć przenośną ze względu na to, że już kilkuminutowe nagranie w rozdzielczości 4K to przynajmniej kilkaset MB zajętej przestrzeni na nośniku microSD.

Polecane modele kamerek samochodowych

Na które modele z oferty Nextbase w szczególności warto zwrócić uwagę? Całkiem niezłą propozycją może być Nextbase 622GW. To jedna z tych kamerek z wyższej półki cenowej. Za omawiane urządzenie trzeba zapłacić 1099 złotych. Za taką kwotę otrzymujemy wideorejestrator nagrywający w wysokiej rozdzielczości 4K. Jego atutami są także funkcja SOS, moduł Bluetooth, czy wsparcie dla kodeku H.256. Kamerka od Nextbase obsługuje karty pamięci o pojemności maksymalnie 128 GB. Obraz wyświetlany jest na skromnych rozmiarów ekranie o przekątnej 3”. Urządzenie zasilane jest przez port miniUSB.

Drugie z przykładowych urządzeń to Nextbase 422GW. Jest to również bardzo przyzwoita kamera samochodowa Full HD. Podobnie, jak wcześniej omawiane urządzenie i ten sprzęt wyposażony został w złącze miniUSB. Ponadto warto wiedzieć, że omawiany rejestrator oferuje wsparcie dla kart microSD o maksymalnej pojemności 128 GB. Wideo zapisywane jest w formacie MP4. Kąt widzenia urządzenia to satysfakcjonujące 140 stopni. Ekran natomiast charakteryzuje przekątna 2,5”. Za taki sprzęt trzeba zapłacić 699 złotych.

Ostatnie z prezentowanych urządzeń to niska półka cenowa. Nextbase 222 kosztuje 399 złotych. Producent wyposażył ów sprzęt w ekran o przekątnej 2,5”. Kąt widzenia kamery to 140 stopni. Najtańsza kamerka w zestawieniu rejestruje obraz w rozdzielczości Full HD. Zasilanie dostarczane jest przez port miniUSB.

Podsumowanie

Wybór dobrej kamery samochodowej nie jest łatwym zadaniem. Decydując się na zakup, nie warto działać pod wpływem chwili. Sprawdźmy dokładnie jakie urządzenia dostępne są w danym momencie w sprzedaży. Określmy też zakres funkcjonalności, które będą nam niezbędne w toku użytkowania rejestratora. Pamiętać trzeba także o zakupie dobrej i pojemnej (choć zależnej od naszego budżetu) karty pamięci. Rynek kamer samochodowych rozrasta się z roku na rok, więc myślę, że każdy powinien znaleźć urządzenie na miarę swoich oczekiwań oraz możliwości finansowych.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*