Wieszaki na rower – porównujemy rozwiązania i modele!

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Wieszaki na rower – porównujemy rozwiązania i modele!

Są takie wyjazdy, na których nie wyobrażamy sobie odpoczynku bez aktywnego spędzania czasu. Dlatego często chcemy przewieźć rower samochodem. Jednak jak się za to zabrać i czy nasz samochód nadaje się do przewozu rowerów?

Choć wydaje się, że nie ma nic prostszego, niż przewiezienie roweru, to kiedy jedziemy na wakacje, miejsca na rower zazwyczaj nie starczy. Ponadto wożenie dwóch kółek w kabinie może wiązać się z niebezpieczeństwem. Właśnie dlatego na rynku jest mnóstwo uchwytów rowerowych, które pozwolą nam na bezstresowe przewiezienie jednośladu. 

Jak się okazuje, producenci są na tyle sprytni, że przewiezienie roweru możliwe jest niemal każdym współczesnym samochodem. W takim razie, jakie są sposoby na przewiezienie rowerów własnym samochodem?

Uchwyt na dach

Uchwyt dachowy przeznaczony jest dla samochodów, które mają możliwość przewożenia dodatkowego ładunku na dachu. Ponadto, aby móc zastosować taki uchwyt, będziemy zmuszeni do posiadania bagażnika bazowego. Na takie mocowanie jesteśmy w stanie założyć do 4 rowerów.

Zaletą takiego rozwiązania jest cena. Są to dużo tańsze urządzenia niż uchwyty na hak. Uchwyty dachowe przeznaczone są do krótszych wypadów ze względu na opór powietrza, który może znacząco zwiększyć spalanie auta i hałas w kabinie.

(fot. thule.com)

Uchwyt na hak

Najlepsze rozwiązanie do przewożenia rowerów. Nie zwiększa znacznie spalania, ponieważ rowery są schowane za samochodem. Dodatkowo jest to najsolidniejsze możliwe rozwiązanie. Rowery bez problemu trzymają się uchwytu i praktycznie można zapomnieć o tym, że mamy dodatkowy ładunek. 

Dodatkowo dzięki systemowi odchylania rowerów mamy dostęp do bagażnika. Niestety takie bagażniki mogą wymagać dodatkowego oświetlenia, trzeciej tablicy rejestracyjnej i oczywiście haka.

(fot. Thule.com)

Uchwyt na klapę

Jeśli na dachu nie chcemy przewozić rowerów, a nasze auto nie posiada haka, to można zaopatrzyć się w uchwyt, który jest montowany na rantach klapy bagażnika. Taki uchwyt jest również solidny. Da się tu zmieścić od 2 do 4 rowerów. Wadą tego rozwiązania jest mocno utrudniony dostęp do kufra.

(Fot. peruzzosrl.com)

Uchwyt na koło zapasowe

Choć aut z kołem zapasowym na klapie jest coraz mniej, to można znaleźć uchwyty umożliwiające przewóz roweru właśnie w ten sposób. Uchwyt umożliwia swobodne otwieranie klapy bagażnika i nie wpływa na stabilność auta.

(Fot. peruzzosrl.com)

Uchwyt na kampera

Specjalny uchwyt przeznaczony wyłącznie do aut kempingowych. Rowery przewozi się na stabilnej platformie i nie wpływa ona na stabilność pojazdu.

(fot. Thule.com)

Każdy znajdzie coś dla siebie

Jak widać, rynek obfituje w wiele rozwiązań. Teraz pozostaje tylko wybrać, który system jest optymalny do posiadanego samochodu. Najlepszym rozwiązaniem do samochodu osobowego jest według nas uchwyt na hak samochodu. Zapewnia bezstresową jazdę i dostęp do każdego miejsca w aucie. 

Jeśli nie chcemy od razu kupować bagażnika na rower, warto rozejrzeć się za usługami oferującymi wynajem bagażnika. Wtedy bez problemu będziemy mogli zdecydować, czy takie rozwiązanie jest dla nas satysfakcjonujące. 

(fot. pixabay.com)

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*