Akumulatory – zastosowanie i działanie

Autor:
Data publikacji:
Kategoria:
Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Akumulatory – zastosowanie i działanie

Artykuł sponsorowany

Słowo akumulator dla większości osób nie jest słowem obcym. Niektórym kojarzy się z samochodami, innym z bateriami, ale mało osób zna definicję akumulatora, jako pojęcia ogólnego. Działanie tych urządzeń to fascynujący proces, a ich szerokie zastosowanie może zadziwić. Przedstawiamy sposób działania i różne zastosowania akumulatorów.  

Czym jest akumulator?   

Akumulator to mówiąc najprościej chemiczne źródło energii. W różnych urządzeniach działa on podobnie do baterii – akumulator ładuje sprzęty i dostarcza im potrzebnej energii. Akumulatory występują w różnych formach i rozmiarach. Od baterii różnią się tym, że po rozładowaniu akumulator można na nowo naładować i działa on tak samo, jak przedtem. Jest to rozwiązanie bardziej ekologiczne, niż wymienne, jednorazowe baterie.   

Jak działają akumulatory?   

Działanie akumulatora polega na magazynowaniu energii elektrycznej, by korzystać z niej w przyszłości. Napięcie w urządzeniu wytwarza się w wyniku reakcji chemicznej, która zachodzi, gdy dwa przeciwne sobie materiały zostają zanurzone w elektrolicie. Elementami zanurzonymi są płyty ujemne i dodatnie, z kolei elektrolit to roztwór kwasu siarkowego i wody. W tradycyjnym i najbardziej popularnym akumulatorze kwasowo-ołowiowym napięcie wynosi około 2 V na ogniwo. Prąd zaczyna się wytwarzać i płynie z akumulatora, w momencie, gdy obwód pomiędzy klemami dodatnimi i ujemnymi zostaje zamknięty. Dzieje się tak wtedy, gdy jakiekolwiek urządzenie zostanie podłączone do akumulatora.  

Gdzie można wykorzystywać akumulatory?  

Wbrew pozorom bardzo wiele urządzeń zasilanych jest akumulatorami. “Bateria” w telefonach i smartfonach, laptopach i innych sprzętów elektronicznych to właśnie akumulator. W oczywisty sposób akumulatory kojarzą się też z motoryzacją. W samochodach osobowych, ciężarowych, a nawet w motocyklach, praca silnika jest możliwa właśnie dzięki iskrze z akumulatora. 

Również w przypadku paneli słonecznych wykorzystuje się akumulatory Fotowoltaika to technologia pozwalająca czerpać energię elektryczną ze słońca. Dzięki zastosowaniu akumulatorów, wytworzony przez panele prąd może być magazynowany i wykorzystywany wtedy, gdy jest taka potrzeba.  

Akumulatory mogą też występować w rozmiarach baterii jednorazowych, tak zwanych “paluszków” AA oraz AAA. Wtedy taką baterię po rozładowaniu można ponownie naładować i używać na przykład w sprzętach domowych czy świecących dekoracjach. W skali roku może się to okazać spora oszczędność.   

Zdjęcie główne: pexels.com/Gustavo Fring

Udostępnij:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*